Ach ty výmoly


Ach ty výmoly

Na českých silnicích se s končící zimou objevuje stále více výmolů, na kterých si řidiči mohou poničit svá auta. Pokud ovšem k takové nehodě dojde, na podobnou událost se nevztahuje samotné povinné ručení, je potřeba mít sjednané havarijní pojištění.

Řada řidičů se domnívá, že nehoda způsobená stavem vozovky je povinným ručením pokryta. Bohužel není, povinné ručení kryje pouze škody způsobené třetí osobě, a ne škody vzniklé na vlastním vozidle.  

V základu stačí řidičům běžná havarijní pojistka. Už i z ní pojišťovna podobnou událost ve většině případů hradí. Důležité ovšem je, aby řidiči jeli po poškozené silnici přiměřenou rychlostí a věnovali řízení i cestě zvýšenou pozornost. Pokud by se prokázalo, že řidič nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky, škodu na voze by z havarijního pojištění nebylo možné hradit.

Klienti se někdy domnívají, že pokud je zdevastovaná silnice označena dopravní značkou, nemají na proplacení škody nárok. Existenci či neexistenci značky ovšem pojišťovny neřeší. Má-li klient sjednané havarijní pojištění, škodu na vozidle mu z ní obvykle uhradí.

Kalkulačka online sjednání havarijního pojištění.

Průměrná škoda na autě vzniklá důsledkem jízdy po poničené vozovce se pohybuje okolo 10 000 Kč. Nejčastěji dochází k poškození disků a pneumatik.